Czym są sterydy? Działanie i skutki uboczne sterydów

Czym są sterydy? Działanie i skutki uboczne sterydów

W związku z tym, stosując sterydy w ramach dopingu sportowego, należy ułożyć bilans zysków i strat i zadać pytanie czy efekty terapii są dla nas ważniejsze niż ryzyko wyniszczenia organizmu [1-4]. Po pierwsze wprowadzenie dodatkowej porcji sterydów anabolicznych do organizmu powoduje poważne zachwianie równowagi hormonalnej. Powodują trądzik, łysienie, spadek popędu seksualnego u mężczyzn, a u kobiet jego nienaturalny wzrost. Mężczyźni mogą cierpieć z powodu zmniejszenia się jąder, gdyż przyjmowanie pochodnych testosteronu skutkuje zahamowaniem jego naturalnej produkcji przez jądra.

Przypuszcza się, że sterydy mogą też zwiększać ryzyko niektórych nowotworów prostaty. Często ci “kulturyści” nie biorą pod uwagę tego, że zażywanie sterydów niesie ze sobą wiele groźnych skutków ubocznych – jednym z nich jest narastająca agresja. Anabole mogą bardzo pogorszyć ogólny stan zdrowia, zahamować wzrost o 30 proc.

Uzależnienie od sterydów – objawy

Natomiast dużo mniej znajdziemy informacji o tym, co się dzieje z naszym organizmem po odstawieniu sterydów oraz w trakcie ich stosowania. Wynika on z poprawy ogólnej wydolności organizmu poprzez wpływ na sferę fizyczną człowieka. Hipotezę dotyczącą możliwości uzależnienia się od steroidów postawiono po raz pierwszy w 1989 roku (Kashkin i Kleber), a przypadki uzależnienia się od steroidów anabolicznych opisano po raz pierwszy w 1998 roku (Copeland).

  • Dotychczasowe badania wśród osób trenujących podnoszenie ciężarów wskazują na związane ze stosowaniem APED sztywniejsze ścięgna, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka ich uszkodzenia [1].
  • Jeśli chodzi o sterydy, kupno przez internet nie różni się od zakupu innych artykułów.
  • To wygląda bardzo sztucznie” – w tym samym wątku pisze internautka pod nickiem „Magdusia”.
  • Wydzielane są jako odpowiedź na sytuacje stresowe organizmu.
  • Często diagnozuje się wówczas wtórną niewydolność nadnerczy (trudności w wydalaniu hormonów).

Po pobudzeniu tych receptorów następuje efekt domina reakcji metabolicznych, ponieważ anabolik instruuje organizm, aby zwiększył produkcję tkanki mięśniowej. Sterydy anaboliczne, czy też anaboliki są stworzonymi przez człowieka odmianami męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu. Jednak prawidłowym określaniem anabolików są sterydy anaboliczno-androgenne, gdzie „anaboliczny” odnosi się do budowania mięśni, a „androgenny” odnosi się do zwiększonych męskich cech płciowych. W rzeczywistości często są to środki zawierające spore dawki hormonów, głównie testosteronu. Powszechna pochwała dużych mięśni, siły oraz wytrzymałości skłania coraz więcej osób do dbania o kondycję fizyczną. Byłby to godny pochwały trend, gdyby nie sterydy anaboliczne, po które sięgają ci, którzy chcą rzeźbić sylwetkę bez ciężkiej pracy w sali gimnastycznej.

Szalony doping przy W69. Kibice na kilkanaście minut “zablokowali” mecz ZDJĘCIA

Osoby, które nagle odstawią anaboliki po długotrwałym stosowaniu, mogą odczuwać objawy odstawienia, w tym ciężką depresję. Anaboliki można przyjmować w postaci doustnych tabletek, peletek wszczepianych pod skórę, zastrzyków, kremów lub żelu do stosowania na skórę. Chociaż testosteron nazywany jest męskim hormonem płciowym, występuje również naturalnie u kobiet, ale w znacznie mniejszych ilościach.

Bardzo łatwo je zdobyć – w Internecie jest masa sklepów, które oferują tego rodzaju produkty. Najczęściej stosowanie rodzaje sterydów anabolicznych to te w formie do przyjęcia doustnie lub poprzez iniekcję domięśniową. W drugim z przypadków przedostają się one bezpośrednio do krwioobiegu, a więc nie są poddawane działaniu kwasu żołądkowego. Kulturyści często nadużywają diuretyków w okresie przed zawodami, w celu podkreślenia definicji mięśni. Nie rzadko stosowanie diuretyków jest połączone ze środkami o działaniu anaboliczno-androgennym.

Sterydy anaboliczne, zgodnie z nazwą, wykazują silne działanie anaboliczne, a więc mają wpływ na zwiększenie tempa dzielenia się komórek, w tym oczywiście również mięśni. Naturalnym sterydem anabolicznym jest testosteron, czyli męski hormon płciowy, który z racji działania anabolicznego uczestniczy w syntezie białek i przyroście masy mięśniowej. „anaboliki” są najczęściej zażywane, przez sportowców oraz kulturystów, których celem Genotropin 36 IU Pfizer Labs jest szybki przyrost masy mięśniowej i sztuczne wzmocnienie wydolności organizm. Interwencje dotyczące zdrowia publicznego świadczą o coraz bardziej powszechnym stosowaniu środków anaboliczno-androgennych w wielu krajach. Dane wskazują, że stosowanie sterydów nie ogranicza się do osób trenujących kulturystykę czy też elitarnych sportowców. Zależy to od rodzaju sterydu, przyjmowanych dawek oraz czasu trwania sterydoterapii.

Jakie sterydy na początek? Wybór środka na pierwszy cykl sterydowy

Dlatego też, choć jest to kwestia indywidualnego wyboru każdego, kto sięga po doping, warto mieć na uwadze konsekwencje podejmowanych decyzji. Zwłaszcza ze względu na nieodwracalne zmiany, zachodzące w związku ze stosowaniem powyższych substancji. Brak świadomości dotyczącej skutków stosowania powyższych środków może prowadzić do nieodwracalnych zmian w całym organizmie. Edukacja w zakresie szkodliwości stosowania substancji wspomagających jest kwestią niezwykle istotną, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Nadmierne odwodnienie, wywołane działaniem diuretyków oraz wysiłku fizycznego, może mieć szkodliwe działanie na układ sercowo-naczyniowy. W konsekwencji może również doprowadzić do wyczerpania, nieregularnego bicia serca, zawału i śmierci.

Sterydy anaboliczne wykazują również działanie hepatotoksyczne (uszkadzające wątrobę), mogą mieć też negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek. Zaburzona jest także gospodarka lipidowa, co nasila ryzyko wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Stosowane są różne schematy dawkowania, żaden z nich nie zmniejsza jednak ryzyka wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych po zażyciu tych substancji. W medycynie szerokie zastosowanie znajdują glikokortykosteroidy, jest to jednak zupełnie inna grupa substancji chemicznych. Na miejscu zostały przeprowadzone oględziny a leki zabezpieczone i przekazane biegłemu do ekspertyzy.

Gdzie trzymać sterydy? Przechowywanie testosteronu i innych anabolików

Istnieje ponad 100 rodzajów sterydów anabolicznych, z których tylko niewielka część została zatwierdzona do użytku medycznego. Chociaż sterydy nie wywołują euforii, odurzenia lub „haju” jak typowa substancja uzależniająca, to osoby, które ich regularnie nadużywają, są narażone na poważne uzależnienie. Pragnienie, żeby nadal czuć się dobrze i osiągnąć pożądany wygląd, może szybko przejąć kontrolę nad zdrowym rozsądkiem. Coraz większe użycie substancji prowadzi do uzależnienia, nad którym ciężko zapanować bez obiektywnego obrazu sytuacji. W takiej sytuacji ingerencja bliskich osób, rodziny lub przyjaciół, może okazać się konieczna. W ostatnich latach sterydy stały się niezwykle popularne, szczególnie wśród sportowców i kulturystów, którzy używają ich, aby szybciej osiągać cele, takie jak zwiększenie masy mięśniowej lub wytrzymałości.

Dotychczasowe badania wśród osób trenujących podnoszenie ciężarów wskazują na związane ze stosowaniem APED sztywniejsze ścięgna, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka ich uszkodzenia [1]. W przypadku płci żeńskiej dochodzi do uwidocznienia się cech męskich, zmniejszenia rozmiaru piersi i poziomu tkanki tłuszczowej, oraz obniżenia tonu głosu. Do częstych niepożądanych skutków stosowania APED wśród kobiet należy również nadmierne owłosienie na ciele, oraz łysienie na głowie. Stosowanie środków anaboliczno-androgennych jest najczęściej wykorzystywane w celu poprawy sylwetki oraz wyników sportowych. Młodzi adepci sportów siłowych, często stosują doping w celu szybszego uzyskania wymarzonych efektów.